Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 mars 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1603 4213  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad, akvarell, Birger Jarlsgatan, bladets mått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 26x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:03)

1603 3395  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinna i hatt. Signerad, akvarell, 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:45)

1603 3072  Akvarell Oidentifierad konstnär. Höstlandskap, ej signerad. Akvarell, bildmått: 19x13 cm, yttermått inklusive ram: 33x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:56)

1603 4144  Akvarell Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Landskap. Signerad, akvarell, 54x73 cm, yttermått inklusive ram: 61x80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:05)

1603 4194  Akvarell Tussa Barkman, Persikor. Signerad, daterad 1991. Akvarell, bildmått: 48x67 cm, yttermått inklusive ram: 65x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)

1603 4180  Akvareller 2 st, Kina, 1900-tal. Signerade, yttermått inklusive ram: 60x26 - 26x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)

1603 3210  Aladåbform koppar, märkt 1877, Diameter: 42 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)

1603 4276  Armband + bältesdelar + örhängen & halsband, 9 delar, silver, Ryssland. Vikt: 110g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)

1603 4284  Armband 14k, Ryssland, med briljant & 2 rubiner. Längd: 17,5 cm, vikt: 13g ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)

1603 4274  Armband 14k. Längd: 18,5 cm, vikt: 13g ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:24)

1603 4280  Armband 18k guld. Längd: 18,5 cm, vikt: 5,7g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)

1603 4294  Armband 18k guld. Längd: 18,5 cm. Vikt: ca 5g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)

1603 4112  Armbandsur 2 st, Spacetime & Lorenz Directime", 1980-tal

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 21:00)

1603 8090  Armbandsur Hamilton, Khaki, Automatic. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:13)

1603 8089  Armbandsur Junkers, Automatic. Diameter: 40 mm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)

1603 3002  Armring öppningsbar, med säkerhetskedja. Oädel metall, pärlor och glas. Fantasistämplar. Diameter: ca 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)

1603 4263  Bägare + skål, 5 delar, silver, Ryssland. Höjd: 3-5 cm, vikt: 138g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:17)

1603 4277  Bägare + sockerdosa med lock, 2 delar, silver. Höjd: 6,5-10. Vikt: 185g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)

1603 4264  Bägare 2 st, silver, Ryssland 1842 & 1864. Höjd: 5-5,5. Vikt: 105g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)

1603 4262  Bägare Ett par, silver, Ryssland, dekor med blad & blommor. Höjd: 7 cm. Vikt: 110g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)

1603 4265  Bägare silver, Empire, Ryssland, 1833. Höjd: 6 cm, vikt: 70g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)

1603 3017  Bålskål Books, Kosta, graverad dekor, diameter: 22, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:24)

1603 3270  Bältesdekoration 2 st, Kina, motiv med drakar, med rörligt "hjärta". Höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)

1603 4038  Barnböcker 10 st, Elsa Beskow, modell äldre. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:56)

1603 4495  Barskåp längd: 77 cm, djup: 42 cm, höjd: 12 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:36)

1603 4270  Bestick + servettring, 12 delar, silver, Ryssland. Vikt: 214g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:50)

1603 4271  Bestick 7 delar, silver, Ryssland, 1800-tal. Längd: 14-16, vikt: 210g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)

1603 4062  Bestickuppsättning 47 delar, "Guldi", Nils Johan. Längd: 16-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:51)

1603 4358  Blandteknik Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Hus i månsken. Signerad. Blandteknik, bildmått: 14x14 cm, yttermått inklusive ram: 29x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)

1603 4368  Blandteknik Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Blandteknik, bildmått: 8x8, yttermått inklusive ram: 21x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)

1603 3276  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, modeller i det gröna. Blandteknik på pannå, oramad, 70x141 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:41)

1603 4335  Blandteknik Yngve Gamlin (1926-1995), Sverige. Behornat ansikte. Signerad, daterad -75. Bildmått: ca 52x43 cm, yttermått inklusive ram: 69x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:36)

1603 4173  Blyerts Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Utsikt mot Gamla stan från Riddarholmen. Signerad. Bildmått: 18x19 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)

1603 3494  Blyerts Oidentifierad konstnär. Landskap med skördearbetare, oramad. Bildmått: 28x18 cm, proveniens konsul Carl Erik Schyler

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:16)

1603 3252  Bojan + fat, Kina. Längd: 17. 5 H, 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:38)

1603 3135  Bojan Japan, 1900-tal. Celadonglasyr med dekor av fiskar. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:12)

1603 3136  Bojan Svart dekor mot ljus botten. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)

1603 4179  Bokhylla 1930-tal, björk. Bredd: 110 cm, djup: 26 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:33)

1603 4085  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. "Pilaster". Källemo, brännstämplad, 12 hyllplan. Bredd: 20 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 205 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:05)

1603 3229  Bokverk Vins Omständeliga Kännedom. . 1836

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:58)

1603 4481  Bord Furu med hylla. Bredd: 80 cm, djup: 45 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:07)

1603 4207  Bord med speldosa Intarsia. Längd: 45 cm. Djup: 36 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:55)

1603 4051  Bordsdekoration Tupp, trä. Längd: 45 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:03)

1603 4192  Bordslampa Anders Pehrson, Bumling, Ateljé Lyktan. Höjd: 51 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)

1603 4441  Bordslampa EWÅ, Värnamo. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)

1603 4347  Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, "Smycket", modell 2483. Mässing, två svängda ljusarmar, Höjd: ca 32 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)

1603 4093  Bordslampa jugendstil, Strindbergmodell. Fot i mässing, kupa i glas. Höjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)

1603 4035  Bordslampfot mässing. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:56)

1603 4401  Bordslampor Ett par, ABAB, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:38)

1603 3278  Bordslampor Ett par, Alabaster. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:44)

1603 4063  Bordslampor Ett par, Empire, urnor, ej borrade. Höjd: 67 cm (inkl skärm), 42 cm (endast urnan)

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:23)

1603 4476  Bordslampor Ett par, FLB, mässing / glasfot. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:53)

1603 3501  Bordslampor ett par, Watt&Veke. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:02)

1603 3046  Bordsur 1800-tal. Höjd: 38 cm, nyckel medföljer

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:03)

1603 4124  Bricka med handtag Karin Wallenbeck och Johan Astbury, formgiven 2015. Mässing och rostfritt stål. Inköpt på Firma Svenskt Tenn. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)

1603 4122  Brickor + Äggkokare, 6 delar, Nysilver. Längd: 49 cm, diameter: 34-36, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:31)

1603 4248  Brödskärare Raadvad, Danmark, omkring 1900, gjutjärn, trä. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)

1603 4457  Brosch 18k guld. Längd: 6 cm. Vikt: 9,8 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:08)

1603 4300  Brosch 8k, med stenar. Diameter: 3. Vikt: 5,5g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:18)

1603 4303  Brosch 8k, med stenar. Längd: . 4 cm, vikt: 3,3g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:10)

1603 3214  Broscher 2 st, fåglar, Atteood and Sayer, England. Diameter: 3 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:33)

1603 4292  Broscher 2 st, silver, bland annat Rey Urban. Längd: 3-5 cm. Vikt: 11g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:38)

1603 4463  Byrå + bord, 2 delar, 1950-tal. Bredd: 52 cm, djup: 31 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:30)

1603 4172  Byrå 5 lådor, bemålad. Bredd: 45 cm, djup: 31 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:47)

1603 4486  Byrå gråmålad, 1890-tal. Bredd: 88 cm, djup: 48 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:15)

1603 4462  Byrå längd: 40 cm, djup: cm

1603 4469  Byrå Louis XVI-stil, stenskiva, intarsia. Bredd: 98 cm, djup: 54 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:39)

1603 4455  Byrå mahogny, 4-lådor. Bredd: 62 cm, djup: 36 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)

1603 4378  Byrå mahogny. Bredd: 50 cm, djup: 30 cm, höjd: 70 cm

1603 4208  Byrå med intarsia & stenskiva. Bredd: 79 cm, djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:15)

1603 4384  Byrå nutida. Bredd: 51 cm, djup: 30 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:51)

1603 9267  Byrå rokokostil, stenskiva. Bredd: 82 cm, djup: 36 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:03)

1603 3483  Byrå Rustik. Bredd: 90 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:13)

1603 4483  Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal, med huggen kalkstensskiva. Bredd: 105 cm, djup: 48 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:15)

1603 4475  Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 85 cm, djup: 45 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:29)

1603 4176  Byrå Tallboy, 1890-tal. Bredd: 89 cm, djup: 47 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:54)

1603 4120  Champagnecoaster 3 st, modell äldre, trä / pläter. Diameter: 15-17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)

1603 4072  Cigarettetui Silver (900), med monogram. Längd: 9 cm, vikt: 100g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:37)

1603 4289  Coaster 12 st, sterlingsilver, A Michelsen, Danmark. Diameter: 7. Vikt: 450g ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:07)

1603 4031  Collage Annie Boberg (f. 1948), Sverige. Signerad, daterad 1967. Collage på duk, 60x60 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)

1603 4060  Collage Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Älg i skog. Signerad. Bildmått: 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 50x69 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)

1603 4089  Dalahäst Längd: 59 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:08)

1603 4447  Dalahäst Tidigt 1900-tal, Nisser, Vattnäs. Längd: 12 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:01)

1603 4288  Damarmbandsur Yanka, boett och armband 14 k. Med sex diamanter. L 17. Boettens. Diameter: 1,8. Bruttovikt: 17,3

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)

1603 3339  Djupa tallrikar 8 st, "Quattro Bianco", Rörstrand, Design: Birgitta Watz (f. 1937), Sverige. Diameter: 24,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:33)

1603 4261  Dosa silver, Ryssland, i form av ägg, Monogram 1904. Höjd: 5,5 cm, vikt: 46g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:15)

1603 4330  Draperi/gardin 1 längd, 360x180 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)

1603 3159  Dukar 3 st, Linne, 150x235-165x235-150x240 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:43)

1603 3158  Dukar 3 st, Linne, 160x225-120x300-145x200 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)

1603 4308  Etsning "Schweden Dänemark & Norwegen, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)

1603 4351  Etsning Lisa Andrén (f. 1950), Sverige. Badare. Signerad, numrerad 43/300, daterad - 02, oramat löst blad. Bildmått: 24x27. Bladets mått: 40x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:13)

1603 4309  Fällbord 1800-tal, Ådringsmålat, diameter: 78, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:19)

1603 4452  Fällbord 1800-tal. Bredd: 72 cm, djup: 50 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:29)

1603 4375  Fällbord diameter: 83 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 21:14)

1603 3070  Färgetsning Åsa Burman (1953-2002), Sverige. "Väntetid". Signerad EA-upplaga. Bildmått: 3,5x8,5 cm, yttermått inklusive ram: 18x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)

1603 3061  Färglitografi Andreas Ribbing, komposition. Signerad, numrerad 105/200. Färglitografi, bildmått: 29x40cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)

1603 3449  Färglitografi Ardy Strüwer (1939-2023), Sverige. "Josseau dóe". Signerad. Numrerad 73/100. Färglitografi, bildmått: 31x24 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)

1603 3062  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Komposition med stadsmotiv. Signerad, numrerad 53/250. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm

1603 4357  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Parasoll, daterad . Signerad, numrerad 114/220. Färglitografi, bildmått: 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)

1603 3071  Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. "Skogssjön". Signerad, numrerad 9/50, daterad -07. Bildmått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:55)

1603 4018  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 92/350. Färglitografi, bildmått: 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 64x72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:38)

1603 4133  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Citroner & druvor. Signerad, numrerad 30/290. Färglitografi, bildmått: 31x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x59

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:20)

1603 4349  Färglitografi Constantin, "Dark blue". Signerad, numrerad 160/190. Bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 66x87 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:59)

1603 4126  Färglitografi Enfre Nemes. Signerad, numrerad 134/215, komposition. Färglitografi, bildmått: 53x33 cm, yttermått inklusive ram: 65x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:54)

1603 3183  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 31/220. Färglitografi. Bladets mått: 56x43, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:45)

1603 4128  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "Rådjur, vinterkväll". Signerad, numrerad Hc 2/280. Färglitografi, bildmått: 25x35 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:00)

1603 4019  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 40/385, daterad 94. Färglitografi, bildmått: 42x57 cm, yttermått inklusive ram: 60x74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:31)

1603 4151  Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. "The Big Bang. Signerad, numrerad 10/20, daterad 1977. Färglitografi, bildmått: 60x45 ca, yttermått inklusive ram: 80x63 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)

1603 4020  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 20/310. Färglitografi, bildmått: 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)

1603 4054  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. I soffan. Signerad, numrerad 138/250. Färglitografi, bildmått: 46x56 cm, yttermått inklusive ram: 65x72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:32)

1603 4221  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Numrerad 353/375, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 59x43 cm, yttermått inklusive ram: 77x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:34)

1603 3261  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 148/420. Färglitografi, bildmått: 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:47)

1603 4115  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 34/35, daterad 1994. Färglitografi. Bladets mått: 67x90 cm, yttermått inklusive ram: 75x105 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)

1603 4046  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Folkhav. Signerad, numrerad 107/300, oramad. Färglitografi. Bladets mått: 40x61 cm

1603 3317  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, ur Fredman epistlar No 18. Färglitografi, bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 57x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)

1603 4367  Färglitografi Sixten Haage (1926-2021), Sverige. Bryssel i kvällssol. Signerad, numrerad 266/300, daterad - 89. Färglitografi, bildmått: 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 47x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:02)

1603 4366  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Gårdsmotiv. Signerad, numrerad 95/100. Färglitografi, bildmått: 41x54 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:33)

1603 4143  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbacken. Signerad, numrerad 66/70, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:32)

1603 4217  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Roddare. Signerad, numrerad 185/360. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 74x84 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:35)

1603 3182  Färglitografier diverse, 19 st, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:45)

1603 1014  Fat + skål, 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå husar och Gurka, Gustavsberg. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:28)

1603 4373  Fat 2 st, Höganäs, tidigt 1900-tal. Längd: 12-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)

1603 4094  Fat Josef Frank (1885-1967), Österrike. Bladformat. Firma Svenskt Tenn, mässing. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:12)

1603 2009  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 15,5x15,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:00)

1603 3030  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 24 cm. Stockholmstidningens riksskyttetävling 1942

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:17)

1603 1011  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Fåtölj + fotpall, "Pernilla", Karl Mathsson, Värnamo. Sadelgjord, brännstämplad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)

1603 3146  Fåtölj Koivutaru, Esko Pajanies, för Asko

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:20)

1603 4471  Fåtöljer Ett par, 1950-tal, träram

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:53)

1603 4472  Fåtöljer Ett par, velourklädsel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:49)

1603 3107  Fönsterbelysning 3 st, Tilgman Keramik, keramik, 1900-talets mitt. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:30)

1603 4008  Formar 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 25-36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:04)

1603 4505  Fotogenlampa blått glas, mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:44)

1603 4193  Fotoramar / bordsstaffli 3 st, trä. Höjd: 40-46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)

1603 4251  Frukostkopp Ursula Printz (1920-1993), Sverige. Gustavsberg, "Ursula". Diameter: 12 cm. Höjd: 7 cm, fat, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)

1603 4030  Gicléetryck Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Caféinteriör. Signerad, numrerad 15/150. Bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:43)

1603 4080  Glas 7 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: ca 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:19)

1603 3186  Glasservis 70 del ca, Diamond, Christal d Arques. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)

1603 4078  Glasservisdelar 30 del ca, Ann Wärff (f. 1937), Sverige. "Druvan", Boda

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)

1603 3441  Glasservisdelar Orrefors, 32 delar. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:39)

1603 4388  Golvlampa 3 ljuspunkter, trä och mässing, ställbara armar. Höjd: 130 ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)

1603 4036  Golvlampa Smide, höj / sänkbar. Höjd: 134 cm

1603 4037  Golvlampfot 1960-tal, teak / metall. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:01)

1603 4386  Golvlampfot MAE, mässing / skinn. Höjd: 133 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)

1603 4387  Golvlampfot Tändstickor, ställbar ljuspunkt. Höjd: 120 ca

1603 3459  Golvvas Nittsjö, Blomsterdekor. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:10)

1603 4376  Gravyrer 3 st, yttermått inklusive ram, ca 66x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:59)

1603 3232  Gunghäst längd: 85 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:08)

1603 3117  Hallampa patinerad metall och glas. 1900-talets mitt. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:31)

1603 4359  Halsband + ring, 2 delar, med stenar, bland annat Ryssland. Längd: 3,5 - 50

1603 4279  Halsband 18k guld. Längd: 42 cm. Vikt: 7,5g ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)

1603 4282  Halsband 18k guld. Längd: 45 cm, vikt: 7,5g ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:47)

1603 4299  Halsband 18k guld. Längd: 52 cm, vikt: 2,4g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:18)

1603 4291  Halsband silver, stenar. Längd: 122 cm. Vikt: 23g brutto

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)

1603 4295  Hänge + örhängen, 3 delar, 18k guld, med stenar. Höjd: 2,5 cm, vikt: 3,2g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:13)

1603 4272  Hänge 18k guld, meanderbård. Italien, Höjd: 4 cm. Vikt: 3,5g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:34)

1603 4286  Hänge 18k guld, med stenar, delfiner. Höjd: 3 cm, vikt: 6,5g ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)

1603 4293  Hänge 18k guld, Uggla. Höjd: 3 cm, vikt: 5,6g ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:29)

1603 3198  Herrarmbandsur Certina, stål, automatic, Bristol 235, Diameter: (boetten) 3. 3 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)

1603 4033  Kaffeservis 4 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, tekanna + gräddkanna sockerskål & fat. Längd: 35 cm. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)

1603 3445  Kaffeservis Royal Copenhagen, Blå Blomst, 34 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:50)

1603 4445  Kandelaber silver, MGAB, 1956. Höjd: 19 cm, fylld fot. Vikt: 360g brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:45)

1603 4098  Kandelabrar ett par, för tre ljus vardera, vitemall. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:37)

1603 3282  Kandelabrar Nysilver, med gravyr. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:53)

1603 3238  Kanna + skålar 3 delar, Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:12)

1603 3245  Kanna Gefle, Percy. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:29)

1603 4099  Karmstol 1920-tal, betsad björk

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)

1603 4390  Karmstol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:42)

1603 4453  Karmstolar Ett par, 1960-tal, galonklädsel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)

1603 4344  Karta Sverige, eftertryck. Yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:33)

1603 9160  Katana Burmesisk, Längd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:24)

1603 4071  Kaviarskedar 10 st, silver, England, olika åldrar. Längd: 10-11, vikt: 105g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:25)

1603 4501  Kista längd: 53 cm, djup, 35 cm, höjd: 34 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:26)

1603 4079  Konjakskupor 6 st, Orrefors, "Arne", Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Små. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:48)

1603 4005  Konsol Gustaviansk stil. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:21)

1603 4017  Konstglas 3 delar, Ulrica Hydman Vallien & Anne Nilsson. Kosta Boda & Orrefors, Höjd: 8,5-38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:13)

1603 4108  Kopp + fat, 2 delar, Argenta, Gustavsberg, diameter: 5,5-16. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:59)

1603 4267  Kopp med fat silver, Ryssland, diameter: 5-12. Höjd: 7 cm, vikt: 140g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)

1603 3492  Kornischer 4 st. Längd: 155-222

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:11)

1603 4281  Kors silver och guld 18 k. Med gammalslipade diamanter. Längd: 6 cm. Vikt: 6,8 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:34)

1603 4336  Kuverttallrikar 11 st, nysilver. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:31)

1603 3350  Lampbord ett par, glas och mässing. Bredd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)

1603 4379  Lampbord med lådor, intarsia, diameter: 34, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)

1603 4382  Lampbord / pottskåp Louis-XVI-stil. Intarsia, Bredd: 33 cm. Djup: 27 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)

1603 4312  Lampbord med klaffar med skiva i läder, trissor. Bredd: 44 cm + 2 klaffar om 15 cm vardera. Bredd: 37. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:34)

1603 4398  Lampett Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pendel, Skultuna, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)

1603 3133  Litermått 10 liter, koppar. Höjd: 54,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:46)

1603 4320  Litografi "Le Fuite a Dessin". Bildmått: 34x24 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:37)

1603 4145  Litografi "Stockholm", eftertryck, yttermått inklusive ram. 71x121 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:20)

1603 4140  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, rast. Signerad, numrerad 11/160, daterad -75. Bildmått: 58x70 cm, yttermått inklusive ram: 66x77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)

1603 4485  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 136/150. Bildmått: 21x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:05)

1603 4204  Litografier 4 st, Jan Salakari (f. 1932), Finland. Träd. Signerade, numrerade, 1970/1980-tal, yttermått inklusive ram: 47x57 - 54x66 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)

1603 4392  Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:59)

1603 3067  Ljuskrona prismor. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:04)

1603 3242  Ljusstakar 4 st + bricka, Percy, Gefle. Höjd: 12 längd: 51 cm

1603 4088  Ljusstakar 4+ 1, Georg Jensen, Danmark. Rostfritt stål. Höjd: 4-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:40)

1603 4432  Ljusstakar Ett par, glas / metall. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)

1603 4437  Ljusstakar Ett par, Gustaviansk stil, Onyx. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:44)

1603 4250  Ljusstakar Ett par, patinerad brons. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:49)

1603 4448  Ljusstakar Ett par, silver, 1965, GAB Guldsmedsaktiebolaget, fylld fot. Höjd: 21 cm, vikt: 810g brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)

1603 4229  Ljusstake Claes Giertta (1926-2007), Sverige. Signerad, mässing. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:10)

1603 3174  Lockurnor ett par, cloisonné. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)

1603 4451  Manschettknappar ett par, 18k guld. Vikt: 6,6 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)

1603 4242  Mat och kaffeservis 50 delar, Swedish Grace, Rörstrand, 12 mattallrikar, 12 + 12 assietter, 12 koppar med fat, gräddkanna, sockerskål

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)

1603 4417  Matbord barockstil, balusterben, ek, utdragsskivor, Intarsia. Bredd: 160 + 2x70. Djup: 70 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:43)

1603 3348  Matbord diameter: 114 cm. Höjd: 76 cm, 2 iläggsskivor a 50 cm

1603 4236  Matbord Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC, Teak, Stämpelmärkt 1971, Bredd: ca 246 cm. Diameter: 126 cm. Höjd: 72 cm, 2 iläggsskivor a 60 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:45)

1603 4222  Matbord / sideboard Betsad ek, utfällbar skiva. Längd: 189 cm, djup: 50-100, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:45)

1603 4467  Matsalsgrupp 7 delar, 1960-tal, (ej ilägg), diameter: 110, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:09)

1603 4418  Matservis 38 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). Diameter: 22-25 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)

1603 4446  Matservis 39 delar, Myott, England

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:54)

1603 4490  Matservisdelar 44 delar, Kronach bavaria, "Else". Diameter: 17,5 - 26 cm. Längd: 25-50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:54)

1603 4407  Matta Afghan, 64x260 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:43)

1603 4395  Matta Figural, 100x116 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)

1603 4421  Matta Kasthall handtuftad, Gunilla Lagerhem Ullberg, 172x140 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:33)

1603 4409  Matta Kelim Afghan, 101x145 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)

1603 4408  Matta Kelim Afghan, 103x157 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)

1603 4414  Matta Kelim Afghan, 146x200 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:28)

1603 4412  Matta Kelim Afghan, 153x196 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:40)

1603 4121  Matta Kelim Afghan, 82x297 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:08)

1603 4411  Matta Kelim Afhan, 101x149 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:47)

1603 4011  Matta Nourmak, Indien, 269x361 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)

1603 3414  Matta orientalisk, 127x196 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)

1603 4009  Matta Orientalisk, 134x264 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)

1603 4010  Matta Orientalisk, 95x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:46)

1603 3417  Matta orientalisk, Galleri, 100x500 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)

1603 3415  Matta orientalisk, Galleri, 81x397 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:47)

1603 3413  Matta orientalisk, Galleri, 84x268 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:52)

1603 8240  Matta orientalisk, Keshan, 198x308 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)

1603 3412  Matta orientalisk, Pakistan, 122x188 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)

1603 3164  Matta orientalisk, Pakistan, 127x182 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:57)

1603 3418  Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 155x239 cm

1603 4043  Måttsatser 2 st, en komplett, 1811 & 1832. Höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:35)

1603 3167  Möbeltyg på rulle, mörkt blå. 148x600 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:38)

1603 1025  Mynt Fyra daler silvermynt 1738, koppar, 24,5x26 cm. Vikt: 2930 g

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:08)

1603 4004  Nattygsbord ett par, med stenskiva. Bredd: 53 cm, djup: 50 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:28)

1603 4494  Offsetlitografier 2 st, Göran Tull (f. 1942), Sverige. "Bullens pilsnerkorv". Signerad, numrerad 50/100, daterad -03 cm, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)

1603 4223  Oljemålning 1700-/1800-tal, Mansporträtt, uppfodrad duk, 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 90x75 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:57)

1603 4026  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Skogssjö. Signerad. Olja på duk, 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:50)

1603 4129  Oljemålning Anders Ek, Näckrosblad. Signerad. Olja på duk, 83x98 cm, yttermått inklusive ram: 88x103 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:16)

1603 9273  Oljemålning Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. Signerad AL - 88. Olja på pannå, 50x59 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:40)

1603 4138  Oljemålning August Lundberg (1882-1946), Sverige. Klippkust. Signerad. Olja på pannå, 37x49, yttermått inklusive ram. 51x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:36)

1603 4504  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Svanar. Signerad. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:12)

1603 9112  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. "Utsikt från Bastugatan". Signerad, daterad 1935. Olja på duk, 41x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:02)

1603 4142  Oljemålning Carl-Eric Arkel (1908-1974), Kust. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:40)

1603 3085  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på pannå, 34x59 cm, yttermått inklusive ram: 43x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:29)

1603 4498  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Valhallavägen. Signerad, daterad - 45. Olja på pannå, 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 54x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:57)

1603 4055  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. "Vår Köping 1947". Signerad. Olja på duk, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

1603 4255  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Bakgård. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 55x36 cm, yttermått inklusive ram: 68x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:03)

1603 4002  Oljemålning Elisabeth Ekwall (nutida). Efter J Van Oost. Signerad, daterad 2018. Olja på duk, 52x44 cm, yttermått inklusive ram: 61x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:50)

1603 4323  Oljemålning Erik B Gustavsson (1913-2005), Sverige. Modell. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 60x54 cm, yttermått inklusive ram: 66x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:11)

1603 9074  Oljemålning Genevieve Moizard (1903-2003), Stilleben. "Désordre dans l Atelier" Signerad. Daterad -79, Olja på duk, 58x80 cm, yttermått inklusive ram: 72x83 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)

1603 4319  Oljemålning Georg Lindström, "Ferkens gränd", Gamla Stan. Signerad. Olja på pannå, 28x23 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)

1603 4328  Oljemålning Georg Lindström, Sofia kyrka. Signerad, daterad -58. Olja på pannå, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:49)

1603 4181  Oljemålning Gunnar Johansson (1916-1996), Sverige. Komposition. Signerad, oramad. Olja på duk, 50x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)

1603 2032  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, Riddarfjärden med stadshuset. Olja på pannå, 60x120 cm, yttermått inklusive ram: 65x126 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:28)

1603 4178  Oljemålning Irving Kraut Manoir (1891-1982), USA. Sydländsk kuststad. Signerad. Olja på pannå, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:51)

1603 4337  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Blommor i skärgårdsmiljö. Signerad. Olja på duk, 47x51 cm, yttermått inklusive ram: 58x62 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)

1603 4134  Oljemålning John Herbert, Utsikt mot gamla stan. Signerad. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)

1603 4100  Oljemålning Julius Nord (f. 1992), Sverige. Rymden, Signerad a tergo. Olja på duk, 50x70 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:56)

1603 4068  Oljemålning Jung Hi Han (1953), Sydkorea. Signerad, daterad -84, blomsterstilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 55x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:14)

1603 4218  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. "Syndafloden kommer". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)

1603 3089  Oljemålning Manne Hallengren (1875-1951), Sverige. Parklandskap. Signerad. Olja på duk, 50x68 cm, yttermått inklusive ram: 65x83 cm

1603 4484  Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. "Orkidéer & Primula". Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 61x52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)

1603 4331  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Vy från Lidingö". Signerad, daterad NH 1906. Olja på duk, 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 45x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:14)

1603 4114  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blomsteräng. Olja på duk, 90x59 cm, yttermått inklusive ram: 105x75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)

1603 4216  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med träd & gärdesgård. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 135x101 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)

1603 4405  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Madonna, ej signerad. Olja på duk, 44x32 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:09)

1603 4400  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man med råtta i fälla. Olja på pannå, 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 94x73 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:46)

1603 4332  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad SH, Vintermotiv. Olja på pannå, 30x43 cm, yttermått inklusive ram: 39x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:25)

1603 3120  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från Öregrund. Signerad E Oldenburg -55. Olja på pannå, 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

1603 4307  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Helin, hästar. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 75x87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:32)

1603 4131  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Marquez, Man i stråhatt. Olja på duk, 69x48 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:41)

1603 4325  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Öhman, Stilleben, daterad -47. Olja på pannå, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:59)

1603 4141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "I famnen hos Prezzo". Signerad, daterad 1979. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:51)

1603 4415  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -23, hjortar i landskap. Olja på duk51x78 cm, yttermått inklusive ram: 60x87 cm

1603 4139  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -49, hos skräddaren. Olja på pannå, 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

1603 4416  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Daterad 1914, stilleben. Olja på duk, 58x78 cm, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:18)

1603 4324  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Höns. Olja på duk, 45x68 cm, yttermått inklusive ram: 52x76 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:32)

1603 4329  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinterlandskap. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 61x76

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)

1603 4420  Oljemålning Reinhard Arnesen (1867-1936), Norge. Kustlandskap med segelbåtar. Signerad. Olja på duk, 44x81 cm, yttermått inklusive ram: 94x103 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)

1603 3143  Oljemålning Sigrid Fischer, Danmark. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 65x45 cm, yttermått inklusive ram: 81x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:11)

1603 4025  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Landskap med figurer. Signerad, daterad 2017. Olja på duk, oramad, 35x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)

1603 4056  Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 67x42 cm, yttermått inklusive ram: 85x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:44)

1603 4162  Oljemålning Sven Holm (f. 1934), Sverige. "Den vita gården". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 26x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:17)

1603 4113  Oljemålning Thomas Nordbrandt (f. 1947), Sverige. "Instängd grönska". Signerad, daterad 1983. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 98x68

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)

1603 4260  Oljemålning Tommy Sundman, "Cateau Capet Guillier", 1995, monogramsignerad. Olja på duk, 37x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)

1603 3488  Oljemålning Tullia Nilsson, "Tallar vid Runstens, Öland", Signerad. Olja på duk. 39x61 cm, yttermått inklusive ram: 49x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:55)

1603 4006  Oljemålning Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "Little Venice". Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:02)

1603 4021  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1971. Olja på pannå, 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:15)

1603 4125  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 114x79 cm, yttermått inklusive ram: 130x94 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:27)

1603 4399  Oljemålning W A Johansson, H-fors. Signerad, daterad 1869, Landskap med ekipage. Olja på duk, 74x95 cm, yttermått inklusive ram: 94x116 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:25)

1603 4203  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Träd, en signerad, pannå, 15x20 - 20x15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:27)

1603 4257  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär, vattendrag, Signerade. Olja på pannå, 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)

1603 4311  Örhängen + ring + hänge, 4 delar, 14k (56), Ryssland. Höjd: 2,5-4, vikt: 66g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:26)

1603 4502  Pall 1950-tal, stoppade sits. Längd: 55 cm, djup: 32 cm, höjd: 43 cm

1603 4258  Pall Ahrend de Cirkel, Friso Kramer, Holland. Industridesign, 1950-tal. Höjd: ca 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:16)

1603 3474  Pallar ett par, Skinn. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:41)

1603 3376  Parti smycken diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:38)

1603 4403  Penselvas Kina. Diameter: 12 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:09)

1603 4500  Piedestal med 2 st stenskivor, guldbemålad, 25x25. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)

1603 4168  Pinnsoffa 1970-tal, med tre lådor. Längd: 151 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:34)

1603 4091  Plåtburk "Örebro KEX", Längd: 48 cm. Djup: 32 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:04)

1603 4090  Plåtburkar 8 st. Höjd: 14-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:33)

1603 4413  Porslin 16 delar, Asiatic Pheasent, Gustafsberg, dis22-24. Längd: 26-37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:16)

1603 4123  Psalmbok Skinnband, modell äldre, 19x12 cm

1603 4397  Puderstol omkring 1900

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:45)

1603 4246  Räknemaskin Original -Odhner, Göteborg, 1930-/40-tal. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:24)

1603 4304  Ring 14k, med sten. Vikt: ca 3,6g, ringmått: 18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:27)

1603 4273  Ring 18k guld, med blå stenar. Vikt: ca 5g, ringmått: 16

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:51)

1603 4167  Ring 18k guld, med oval sten. Ringmått 18,5. Vikt: 2,8 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:20)

1603 4296  Ring 18k guld, med stenar. Ringmått 15. Längd: 2 cm, bruttovikt: 7,5g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:15)

1603 4298  Ring 18k guld, med stenar. Vikt: ca 4,5g, ringmått: 19

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:10)

1603 4285  Ring 18k guld. Med diamant. Vikt: 1,3 g. Ringmått: 17,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:12)

1603 4163  Ring 18k guld. Med rubiner och smådiamanter. Vikt: 4,2 g. Ringmått: 17,5

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:08)

1603 4164  Ring 18k guld. Vikt: 6,1 g. Ringmått: 18

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:19)

1603 4287  Ring 18k vitguld, med smådiamanter. Vikt: ca 4,1g, ringmått: 13

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:37)

1603 4301  Ring 8k, med sten. Vikt: 6g, ringmått: 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)

1603 4363  Ringar + brosch, 3 delar, silver, Ryssland, modell äldre. Längd: 5,5 cm, vikt: 24g brutto

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:10)

1603 4278  Ringar 2 st, 14k, Ryssland. Vikt: 8g ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:55)

1603 4360  Ringar 7 st, silver, med stenar, bruttovikt: 25 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:16)

1603 4431  Rödvinsglas + grogglas, 11st + 6 st, Helga. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:42)

1603 4053  Salongsbord Nyrokoko, Björk. Bredd: 91 cm, djup: 60 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:24)

1603 4233  Salongsbord omkring 1900. Bredd: 67 cm, djup: 44 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)

1603 4346  Salongsbord Rokokostil. Bredd: 68 cm, djup: 43 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:35)

1603 4266  Saltkar silver, Veniamin Vasilyevich Savinsky, Moskva, Ryssland, i form av stol, 1869. Längd: 6,5 cm. Djup: 5 cm, höjd: 7 cm, vikt: 100g ca

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:21)

1603 3478  Sameknivar 2 st. Längd: 24-35 cm

1603 4003  Sänggavel Gustaviansk stil. Längd: 186 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)

1603 4470  Satsbord 3 delar, mahogny. Bredd: 47-61, djup: 30-36, höjd: 52-56 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)

1603 4381  Sekretär rokokostil, mahogny. Bredd: 86 cm, djup: 45 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:26)

1603 3156  Servetter 42 st, Linne. Längd: 41-62 cm, djup: 40-59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:39)

1603 3155  Servetter 44 st, Linne. Längd: 44-47 cm. Djup: 45-50 cm

1603 3154  Servetter 44 st, Linne. Längd: 48-62 cm, djup: 46,5-58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:40)

1603 3157  Servetter 66 st, Linne. Längd: 38-60 cm, djup: 39-62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:40)

1603 2002  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985. Ugnssäker, brun med vita kanter. 35 delar, 9 extra koppar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)

1603 4013  Sideboard Tidigt 1900-tal, mahogny, Stenskiva, 2-lådor. Längd: 105 cm, djup: 56 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:07)

1603 4209  Sideboard två hyllplan i glas respektive spegelglas, bemålad metall. Längd: 115 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:09)

1603 3227  Silver diverse

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:42)

1603 4206  Sittbänk Room, brunt läder. Längd: 160 cm, djup: 40 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:52)

1603 4024  Skål Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta. Diameter: 35 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)

1603 4370  Skål Kina, med dekor av fiskar, diameter, 42 cm. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:35)

1603 4107  Skål Konstglas, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Längd: 14 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)

1603 3308  Skål med lock, Erich och Ingrid Triller, Sverige. Tobo, blåglaserat stengods. Diameter: 11 cm. Höjd: cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:44)

1603 4425  Skål på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 16, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:18)

1603 4290  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1947, diameter: 13. Höjd: 4 cm, vikt: 150g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:48)

1603 4268  Skål med handtag silver, Ryssland, invändigt förgylld. Längd: 18 cm, höjd: 6 cm, diameter: 12 cm, vikt: 130g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:58)

1603 4007  Skål på fot + vas, 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 10-21, diameter: 5-17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)

1603 3246  Skålar + ljusstake, 3 delar, Gefle, Percy. Höjd: 7 cm

1603 4489  Skålar 12 st, Norge, Stavangerflint, bemålat proslin. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)

1603 3035  Skålar 4 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 11,5-18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:24)

1603 4249  Skålar med lock i form av änder, Portugal. Längd: 20 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:45)

1603 4468  Skåp Jugend, Blyglas. Bredd: 64 cm, djup: 31 cm, höjd: 134 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:07)

1603 4377  Skåp Louis XVI-stil, Intarsia. Bredd: 90 cm, djup: 40 cm, höjd: 119 cm, nyckel

1603 4070  Skinkgaffel silver, Sheffield, England, benskaft. Längd: 19,5 cm, bruttovikt: 90 g

1603 4442  Skjortknappar ett par, 18k guld. Med pärla, 2,6 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:34)

1603 4440  Skrin omkring 1900, glas / metall. Längd: 12 cm, djup: 9 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:22)

1603 8342  Skrivbord mahogny, sengustaviansk stil, Rektangulär form med uppsats med lådor bakom jalusi, tre lådor i sargen, filtklädd skiva. Bredd: 149 cm, bredd: 76 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:43)

1603 4419  Skrivbordsdel till Stringhylla. Längd: 78 cm. Djup: 58 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:34)

1603 4430  Skrivset 5 delar, Gusum, mässing, bland annat ljusstakar. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)

1603 4032  Skrivställ Kayser, Sittande kvinna. Längd: 36 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:41)

1603 4234  Skulptur Clarence Blum (1897-1984), Sverige. "Gäddleken". Signerad och daterad -76, brons, träsockel med dedikation. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:27)

1603 3134  Skulptur Inuitarbete, 1900-talets mitt, Isbjörn, sten. Etikettmärkt "Eskimo Art". Längd: 26 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)

1603 4077  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Brun stengodslera, delvis glaserad och målad. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:46)

1603 4428  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Känguru, Gustavsberg. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)

1603 4487  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur All världens Barn, Gustavsberg. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:02)

1603 4443  Skulptur Metall, Militär. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)

1603 3381  Skulptur Modell äldre, Sfinx. Ek, Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)

1603 3286  Skulptur Mor med barn. Signerad, brons. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:57)

1603 4488  Skulptur Rosenthal, Cybille Spallinger. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)

1603 3284  Skulpturer 2 st, barn, trä, en signerad AT 1944. Höjd: ca 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:56)

1603 3375  Skulpturer 2 st, Gips, efter antiken. Höjd: 23-30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:33)

1603 4239  Skulpturer ett par, metall. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:23)

1603 3016  Slaglåsgevär 1800-tal, "Tower". Längd: 127 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:20)

1603 4333  Smycken 7 delar, Silver & stenar. Längd: 2-19 cm, bruttovikt: 70 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:11)

1603 4362  Smycken 8 delar, silver, bland annat armbandsur & hängen. Vikt: 145g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:49)

1603 4364  Smycken diverse, silver, bland annat halsband & ringar med stenar, bruttovikt: 110 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)

1603 4365  Smycken diverse, silver, med stenar, bruttovikt: 140 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:16)

1603 3444  Snapsglas + vinglas, 11 + 10 + 1 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Fauna". Höjd: 5 - 14,5

1603 4482  Soffa Howardmodell. Längd: 215 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:09)

1603 9368  Soffbord Fredrik Schriever-Abeln, Danmark. 1960/70-tal, benställning i mahogny, rökfärgad glasskiva. Bredd: 135 cm. Bredd: 87 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:29)

1603 4110  Soffbord Karl Andersson & Söner, trä / glasskiva. Bredd: 90 cm, djup: 90 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:21)

1603 4474  Soffbord rotting och glas. Bredd: 81 cm, djup: 58 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:42)

1603 4212  Soffbord Rustikt, ett hyllplan, 4 lådor. Bredd: 115 cm, djup: 68 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)

1603 3063  Soffbord Underrede i mässing, skiva i glas. Bredd: 105 cm. Djup: 105 cm. Höjd: 52 cm

1603 4023  Spegel + konsolbord, Gustaviansk stil. Höjd: 138+ 76

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:49)

1603 4460  Spegel 1920-tal, guldfärgad, 118x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:47)

1603 4477  Spegel 1950-tal, Mässingsram, slipad dekor, 75x45 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:26)

1603 4459  Spegel 1960-tal, teak, 116x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)

1603 4394  Spegel oval, 40x50 cm

1603 4050  Spegel Tidigt 1900-tal, Gustaviansk stil, 70x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:25)

1603 4297  Spegel venetiansk, 67x48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:52)

1603 4086  Stol Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. CH36, Carl Hansen & Son. Ek, snörad sits, brickmärkt

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:40)

1603 4231  Stolar 3 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ej märkta. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:53)

1603 4396  Stolar 4 st, 1880-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:44)

1603 4202  Stolar 4 st, jugend, skuren dekor i ryggbricka, sits i läder

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:52)

1603 4052  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:51)

1603 4132  Stolar 6 st, "Bella", Tias Eckhoff

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:29)

1603 4235  Stolar 6 st, Fasem Italien, Studio Archirivolto, skinn, metall. Bredd 41 cm, Djup 43 cm, sitthöjd 48 cm, höjd 87 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:04)

1603 4237  Stolar 6 st, Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC, ram i trä, läderklädd sits och rygg. Stämpelmärkta 1971, Höjd: 82 cm, sitthöjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:36)

1603 4012  Stolar Ett par, Louis XVI-stil, 1900-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:21)

1603 4318  Stolar Ett par, nutida, Rotting / trä

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:07)

1603 4042  Stop + terrin, 3 delar, Tenn, 1800-tal. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:33)

1603 4310  Sybord med låda i sarg, mahogny. Bredd: 42 cm, djup: 43 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)

1603 4433  Takarmatur 1940/1950-tal, kupa av glas. Mässing, Höjd: 56 ca

1603 4189  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, "Carolin" T549, mässing, tre ljuspunkter, textilskärm. Diameter: 45 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:22)

1603 1021  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, mässing, fransar, Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:15)

1603 3109  Takarmatur Jugend, koppar / glaskupa, slipat glas. Diameter: 50 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:30)

1603 4393  Takarmatur med prismor, diameter: 40. Höjd: 35 cm

1603 4391  Takarmatur med prismor. Diameter: 31. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:50)

1603 3427  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:02)

1603 3103  Takarmatur Tiffanystil, blyinfattat glas, nutida. Diameter: ca 50 cm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:30)

1603 4196  Tavla "Stockholm från väster anno 1835", reproduktion. Bladets mått: 32x29 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

1603 4014  Tebord "Hällestad", Ur IKEAs 1700-talsserie, lös bricka, brännstämplad, 74,5, djup: 57,5. Höjd: 76,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:41)

1603 4371  Terrin med lock, motiv av djuransikte på hänklar, porslin. Längd: 33 cm. Bredd: 23 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:37)

1603 3064  Textil ”Age of Kings”, Tibor Reich, formgiven 1964. Väggdekoration, silkscreen på bomull. Ca 130x60 cm

1603 3365  Textil Ingrid Nilsson, "Sjöutsikt", 50x43 cm, -

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:12)

1603 4454  Trädgårdsstolar 5 st, metall

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:45)

1603 4092  Trälådor 3 st, Eskilstuna Bryggeri, Svenska Sockerfabriks Aktiebolaget, Henkel. Höjd: ca 20-34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:47)

1603 4184  Träsnitt 3 st, Annie Bergman respektive Maja Fjaestad, blomster. Signerade, yttermått inklusive ram: 23x16 - 52x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)

1603 4049  Träsnitt Yuki Rei (1928-2003), "La Mer". Signerad, numrerad 16/30, daterad 1966. Bildmått: 35x68 cm, yttermått inklusive ram: 41x73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:52)

1603 4348  Utställningsaffisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Galerie Börjeson, Malmö, 1983. "With hat". Bladstorlek ca 99x69 cm, yttermått inklusive ram: 101x71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:48)

1603 4022  Utställningsaffisch Chagall. Bildmått: 62x97 cm, yttermått inklusive ram: 66x101 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:40)

1603 4171  Vägglystrar ett par. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:26)

1603 4074  Väggrelief "Chamotte", Gabriel Fajans, Kjell Blomberg. Längd: 40 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)

1603 4456  Väggsköld Järn, Tor, 69x49 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:35)

1603 4227  Väggur 1800-tal, bemålat. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:54)

1603 4186  Väggur 1880-tal, med lod. Längd: 107 cm, bredd: 38 cm

1603 4341  Väggur Empirestil, guldbemålad. Bredd: 42 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:40)

1603 4338  Väggvitrinskåp Tillverkat av möbelsnickare Björn Liljestrand, 5 hyllplan i glas, topp och botten med spegelglas, ask, Bredd: 43 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 161 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:36)

1603 4238  Vagnslykta glas och metall. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:55)

1603 3439  Värmeljusstakar ett par, mässing, Lotta Horn, 24x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:41)

1603 4105  Vas Chamotte, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 15 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:59)

1603 3244  Vas Gefle, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Höjd: 21 cm

1603 4245  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, stengods med harpälsglasyr. Diameter: 13 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:01)

1603 3233  Vas Jugend, Höganäs. Höjd: 20 cm

1603 4436  Vas Jugend, Rörstrand. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:06)

1603 4354  Vas Kina, porslin, blå dekor i underglasyr. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:34)

1603 4422  Vas med hänklar, omkring 1900, gultnat glas med luftbubblor. Diameter: 22 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 19:58)

1603 4104  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustafsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:31)

1603 4076  Vas / kanna Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

1603 3259  Vaser + skål, 3 delar, Glas, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:44)

1603 3342  Vaser 2 st, bland annat Elme, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:47)

1603 4119  Vaser Ett par, silver, Birmingham, England, fylld fot. Höjd: 21 cm. Vikt: 580g brutto

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:05)

1603 4081  Vinglas 11 st vinglas + 12 st starkvinsglas. Etsad dekor, vriden bärnstensfärgad fot. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 20:30)

1603 4102  Vinglas 8 st, omkring 1900, Orrefors, "Soliden". Höjd: 14 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:58)

1603 4169  Vitrinskåp Ett dörrpar med bakomliggande hyllplan, en låda. Bredd: 90 cm, djup: 35 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:46)

1603 4426  Ytterfoder modell "Jugend", Gustavsberg. Diameter: 22 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 mars 2024 18:17)